خانه     ایرانگردی      جهانگردی      خدمات      درباره ما      تماس با ما

 

تصاویر

 

 

منطقه دَهرا در زمستان
شکوفه پرتقال
قلعه رودخان - فومن

نیروگاه بادی منجیل
جنگلی در گیلان
نمایی از شهر لاهيجان از فراز شيطان کوه

کوههای شاه معلم-ماسوله

منطقه خربو

غروب دریای خزر, انزلی
 
 

ایرانگردی

 

آذربایجان شرقی

  آذربایجان غربی

  اردبیل

  اصفهان

  ایلام

  بوشهر

  تهران

  چهارمحال و بختیاری

  خراسان شمالی

  خراسان رضوی

 خراسان جنوبی

  خوزستان

  زنجان

  سمنان

  سیستان و بلوچستان

  فارس

  قم

  قزوین

  کردستان

  کرمانشاه

  کرمان

  کهکیلویه و بویراحمد

  گیلان

  گلستان

  لرستان

  مرکزی

  مازندران

  همدان

  هرمزگان

  یزد

 

  گیلان

 

معرفی

استانی در شمال ایران دارای جاذبه های طبیعی ( اکوتوریستی) فراوان همچنین آثار تاریخی زیبا در ایران بشمار می رود

رفتن به استان

با هواپیما

شما می توانید از بسیاری از شهرها به رشت مرکز این استان بروید

فرودگاه بندر انزلی

با قطار

نزدیک ترین راه آهن خط آهن باکو-آستارا است که می توانید به نقطه مرزی ایران برسید و بعد پیاده به این سمت مرز بیایید

گفته می شود خط آهنی تهران - قزوین - رشت - آستارا را در آینده به یکدیگر متصل خواهد کرد

با اتومبیل

شما می توانید از شرق از طریق رامسر چابکسر وارد شوید

از طریق جنوب از جاده قزوین- رشت وارد شوید

از طریق غرب از سمت اردبیل

از طریق شمال از جمهوری آذربایجان و شهر مرزی آستارا وارد شوید

با اتوبوس

اتوبوس از شهرهای مختلفی برای شهرهای گیلان وجود دارد به عنوان مثال از مبدا تهران به رشت و مقصد بند انزلی

با کشتی

هر هفته از باکو در جمهوری آذربایجان مسیرهایی برای بندرانزلی وجود دارد

ممکن است قایق های شخصی نیز شما را بتوانند از استان مازندران به گیلان برسانند

با تاکسی

از شهرهای مختلف بصورت دربست و یا مسافر می توانید به شهرهای گیلان برسید

غذا

غذاهای مختلفی در این استان وجود دارد که تلفیقی از غذاهای گیاهی و دریایی است

باقلا خورشت: شامل باقلا وسیر

ترش تره: شامل لوبیا کشاورزی و سبزی

میرزا قاسمی: شامل بادمجان و سیر

پلاسرتره: شامل سبزی معطر ، سبزی معمولی و تخم مرغ

سیرقلیه: شامل سیر و ماهی

دلال/سبزی شور: یک نوع چاشنی به شمار می رود که گفته می شود که به عنوان مثال در ماست می ریزند و میخورند

زیتون: زیتونهای معروفی وجود دارد که در نوع های مختلف عرضه می گردد بیشترین زیتونها در رودبار یافت می گردد

سیر: سیر در غذاهای زیادی یافت می شود اگر از بوی بد دهانتان از خوردن سیر ناراحتید بدانید که خوردن سیر در آب و هوای مرطوب مانند گیلان بوی بد برای دهان ایجاد نمی کند

خواب

هتل ها و مراکز اقامتی گیلان

زبان

زبان فارسی بصورت گسترده به کار می رود اما زبان محلی این استان زبانی به نام گیلگی به شمار می رود در مناطق غربی این استان از زبان تالشی نیز استفاده می شود

نقاط دیدنی

سواحل دریا: شهرهای رودسر، آستارا، بندر انزلی، کلاچای، چابکسر و کیاشهر، در کنار دریا قرار دارند. طول ساحل دریا، در استان گیلان به ۲۲۰ می‌رسد.

تالاب‌ها‌: تالاب انزلی، از جمله زیباترین مناظر آبی ایران است. در داخل این تالاب، جزایر زیبایی وجود دارد. تالاب انزلی، از مهم ترین تالابهای جهان محسوب می‌شود که بهمین دلیل، کنوانسیون بین المللی تالاب‌ها، در این شهر مورد تصویب واقع شده‌است. این تالاب، طی ۳ سال اخیر (۱۳۸۴ خورشیدی به بعد) در حال نابودی قرار گرفته‌است.

رودها: بستر رودهای گیلان عمدتاً در مسیر دره ‌های کوهستانی و کوهپایه‌ای که از جنگل‌های سرسبز و انبوه پوشیده شده‌اند قرار گرفته‌است

جنگل‌ها: جنگل‌های لنگرود در لیلا کوه; جنگل‌های تالش; جنگل‌های لاهیجان و جنگل‌های دیلمان از جمله جنگل‌های زیبا و دیدنی گیلان است.

آب‌های معدنی:

چشمهٔ آب گاز سنگرود؛ در روستای سنگرود از توابع دهستان عمارلو شهرستان رودبار قرار دارد
چشمه کلشتر رودبار؛ این چشمه حدود یک کیلومتر پایین تر از سد سفیدرود در فاصله پانصدمتری جاده اصلی قزوین به رشت قرار دارد
چشمه آب معدنی ماسوله؛ در ابتدای ورودی شهر تاریخی ماسوله در کنار پارک شهر قرار دارد
چشمه چشماگل؛ در روستای طالم از توابع سنگر قرار دارد
چشمه ماستخور؛ در روستای ماستخور نزدیک رودبار در جبهه غربی سد منجیل قرار دارد
چشمه آب معدنی سجیران؛ در اشکور بالا، نزدیکی روستای سجیران واقع است
 

 دریاچه ها : بزرگترین دریاچه جهان ( دریاچه کاسپين)، در شمال این استان واقع شده است. در جنوب شهر آستارا نیز یکی از دریاچه‌های زیبای ساحلی گیلان در مساحتی کوچک قرار دارد. همچنین دریاچه اصلی سد سفیدرود که در دره‌های‌ جنوبی و غربی بخش منجیل از شهرستان رودبار تشکیل شده‌است، نخستین منظره آبی برای مسافرینی است که از جاده قزوین وارد گیلان می‌شوند

مرداب انزلی

در این تالاب گونه‌های مختلفی از آبزیان و پرندگان زندگی می‌کنند، هم چنین دارای نیلوفرهای آبی معروفی است. در حاشیهٔ جنوبی مرداب انزلی روستایی باقدمت تاریخی زیاد ودرعین حال بسیار زیبا و دیدنی با نام آشنای (آبکنار) خودنمایی می‌کند که بیشتر محصولات باغی وصیفی ودریایی منتصب به انزلی از دیر باز توسط کشاورزان وصیادان زحمت کش این روستا تامین می‌شده وهم اکنون نیز چنین است.گفتنی است روستای آبکنار در اصل شبه جزیره ایست که توسط مرداب ورودخانه سیاه گیشه(عروس سیاه)وتالاب هنده خاله واسفندسر(معروف به ماهروزه)در آب محاصره شده و از جنوب مرداب به گسکرات و جاده ترانزیت پونل و انزلی -آستارا راه دارد.

  آبشار لونک: این آبشار در منطقه جنگلی کنار جاده کوهستانی سیاهکل به دیلمان پس از شهر سیاهکل قرار دارد و فاصله آن تا شهر سیاهکل حدود ۲۵ کیلومتر است. این آبشار دوقولو می‌باشد. این تنها یکی از آبشارهای کوچک و بزرگ این منطقه می‌باشد. این آبشار در فصل بهارو پاییزآب فراوانی دارد و در تابستان کم آب می‌باشد. این منطقه علاقه مندان خاص خود را دارد و زوجهای جوان در روز عروسی خود به کنار این آبشار آمده و عکسهای به یاد ماندنی می‌گیرند.

 باغ محتشمقدمت پارک شهر یا باغ محتشم که امروزه پارک اصلی شهر رشت می‌باشد، به دوران سلطنت ناصرالدین شاه قاجار می‌رسد. مالک و بانی اصلی این پارک اکبر خان بیگلربیگی (متوفی ۱۳۰۷ ه.ق) از مالکان و متمولان طراز اول ایران در عصر ناصری و اجاره دار گمرکات شمال ایران بود. معروف است که غرس نهال‌های این پارک که امروزه درختان تنومندی شده‌اند و نیز خیابان کشی و احداث عمارت تابستانی واقع در آن که معروف به عمارت کلاه فرنگی است، همگی تحت نظارت شخص اکبر خان صورت پذیرفته‌است.

این پارک پس از درگذشت اکبر خان از طریق ارث به تنها دختر زنده مانده او رسید که در حباله نکاح پسرعموی خود صادق خان اکبر محتشم الملک (سردار معتمد بعدی) بود و از این تاریخ به باغ محتشم اشتهار یافت. بعدها در دوره پهلوی این پارک در ازای بدهی‌های مالیاتی به تصرف دولت درآمد و از آن تاریخ به عنوان پارک عمومی مورد استفاده اهالی شهر قرار گرفت. وسعت اولیه این باغ چندین برابر مساحت فعلی آن بود، ولی رفته رفته با توسعه شهر و خیابان کشی‌های انجام شده از وسعت آن کاسته شد. در سی سال اخیر نیز با احداث بنای استانداری و شهر بازی در محوطه آن، باز هم کوچک‌تر شد که البته به تازگی تشکیلات استانداری به جای دیگری انتقال یافت و قرار است در محل قبلی آن در پارک شهر، ساختمانی جهت کتابخانه ملی رشت تدارک دیده شود. در انتهای این پارک نیز رودخانه‌ای در جریان است که سابقا برای ماهیگیری مورد استفاده قرار می‌گرفت ولی امروزه به دلیل ریختن فاضلابهای شهری و بیمارستانی به درون آن آلوده و غیر قابل استفاده می‌باشد.

  پل غازیان:  به میان پشته به طول ۲۱۰ متر و عرض ۱۰ متر و ارتفاع ۸۵/۶ متر با ۵ دهانه که یک دهانه از آن به طول ۲۵ متر متحرک بوده‌است .

هردو پل غازیان و انزلی ازبتون مسلح ساخته شده شروع ساختمان از اواخر تیرماه ۱۳۱۴ شمسی و پایان کار دراوایل تابستان ۱۳۱۶ شمسی یعنی مدت ۱۸ ماه بوده و در خرداد ماه ۱۳۱۷ مورد استفاده قرارگرفته و روز چهارشنبه هفتم آذر ماه ۱۳۱۸ شمسی به طور رسمی تحویل گردید . این دو پل وسیله کمپانی ( سنتاب ) آلمانی و شرکت‌های مختلف از جمله ((موتلا )) سوئدی ساخته شد و در نتیجه با احداث آن راه ارتباطی آذربایجان رشت - قزوین - تهران برقرارشد

  شیطان‌کوهکوهی در شرق شهر لاهیجان

قلعه رودخان: یا قلعه حسام نام قلعه‌ای تاریخی در ۲۰ کیلومتری جنوب غربی شهر فومن در استان گیلان است. برخی از کارشناسان، ساخت قلعه را در دوران ساسانیان دانسته‌اند. این قلعه با ۲٫۶ هکتار مساحت بر فراز ارتفاعات روستای رودخان قرار دارد. دیوار قلعه ۱۵۰۰ متر طول دارد و در آن ۶۵ برج و بارو قرار گرفته شده‌است. در دورهٔ سلجوقیان این قلعه تجدید بنا شده و از پایگاه‌های مبارزاتی اسماعیلیان بوده‌است. بر روی سردر ورودی آن درج شده‌است که این قلعه در سال ۹۱۸ تا ۹۲۱ هجری قمری برای سلطان حسام‌الدین امیردباج بن امیر علاء‌الدین اسحق تجدید بنا شده‌است. این کتیبه در موزهٔ گنجینهٔ رشت نگهداری می‌شود. این قلعه در ارتفاعی بین ۶۶۵ تا ۷۱۵ متر از سطح دریا واقع شده‌است و در کنار آن رودخانه‌ای با همین نام جاری است.

 گردنه حیران

از مهمترین جاذبه‌های گردشگری این روستا، گردنه حیران است که در مسیر راه ارتباطی آستارا - اردبیل قرار گرفته‌است. این گردنه که آخرین منطقه حفاظتی استان گیلان می‌باشد، از یک طرف مشرف به کوه‌هایی است که پوشیده از جنگل‌های انبوه‌است و از سویی مشرف به دره‌ای نه چندان عمیق که از میان آن رود ارس عبور می‌کند این رود تعیین کننده مرز ایران و کشور آذربایجان است. این گردنه در بیشتر زمانها در زیر پوششی از مه قرار دارد و از نظر طبیعی دره‌ها و کوهپایه‌های آن، پوشیده از گل‌ها و گیاهان جنگلی و مرتعی هستند.

ماسوله: در ۵۵ کیلومتری رشت در استان گیلان قرار دارد. این شهر در ناحیه‌ای کوهستانی و جنگلی در دامنه‌ای صخره‌ای با وسعت ۱۶ هکتار و ارتفاع ۱۰۵۰ متر از سطح دریای آزاد ساخته شده‌است. ماسوله در ۳۲ کیلومتری جنوب غربی شهرستان فومن قرار دارد و از غرب به خلخال، از شمال به ماسال و از جنوب به طارم محدود است. این شهر طی شماره ۱۰۹۰ در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده است . این شهرک هم اکنون رویارو با مسائلی مانند ریزش سنگ، سیل، رانش زمین، زمین‌لرزه، تصرف به منظور توسعه عمرانی و انسانی و تخریب و ... می‌باشد. زبان مردم ماسوله تالشی است. ماسوله دارای محله‌های ریحانه بر، خانه بر، مسجدبر، کشه سر و اسد محله است.

قلل مهم ماسوله عبارت‌اند از: شاه‌معلم (شامولوم)، آسمانکوه، لاسه سر، تروشوم و کله قندی. که قله شاه معلم با ارتفاع ۳۰۵۰ متر بلندترین نقطه استان گیلان می‌باشد.

موزه رشت: موزه شهر رشت، سابقاً خانه میرزا حسین خان کسمائی آزادیخواه، شاعر و روزنامه نگار معروف و از رجال دوره مشروطیت و نهضت جنگل بود.موزه رشت ( تأسيس در سال 1349 ) واقع در خیابان طالقانی ـ روبروی زایشگاه دکتر فامیلی می‌باشد.درحال حاضر سه موزه رشت، ميراث روستايي در سراوان و چاي در لاهيجان به عنوان موزه‌هاي تحت نظارت سازمان ميراث فرهنگي هستند.

  تپه مارلیک

 موزه کاکتوس‌ها -آستارا

  موزه نظامی نیروی دریایی

موزه چای ایران

 قلعه کول

عمارت شهرداری رشت

 عمارت کلاه‌فرنگی رشت

  بقعه شیخ زاهد گیلانی

اسپیدمزگت

 آبشار سجیران

آرامگاه دکتر محمد معین

 

  Bookmark and Share

به تکمیل این صفحه کمک کنید

 

   تبلیغات

Welcome to Persian Portal TOURISM.COM

We  help you to  have best advertisement in world.

for advertisement contacts to info [at] pptourism.com

گیلان

 

  آستارا

  آستانه اشرفیه

  املش

  بندرانزلی

  رشت

  رضوانشهر

  رودبار

  رودسر

  سیاهکل

  شفت

  فسا

  صومعه سرا

  طوالش - هشتپر

  فومن

  لاهیجان

  لنگرود

  ماسال

 

 

تورهای گیلان

 

 

 

 

 

 

مراکز اقامتی

 

 

 

 

 

 

رستوران ها و مراکز تفریحی

 

 

 

 

 

 
 

Copyrights 2009 PPTOURISM.COM All rights reserved.