خانه     ایرانگردی      جهانگردی      خدمات      درباره ما      تماس با ما

 

Khorasan e Razavi - خراسان رضوی

 

معرفی

استان خراسان رضوی بخش کوچکی از خراسان بزرگ است. خراسان بزرگ در ادبیات ایران شامل تمامی شمال شرق ایران و بخش بزرگی از افغانستان می‌شود اما خراسان رضوی به مرکزیت شهر مشهد یکی از استان‌های کشور ایران است. این استان با مصوبه دولت در سال ۱۳۸۳ خورشیدی و پس از تقسیم استان خراسان به سه استان ایجاد شد.

افزودن واژه رضوی به نام این استان از سوی دولت کنونی، به افتخار وجود آرامگاه هشتمین امام از امامان شیعه به نام امام رضا علیه السلام در مرکز این استان صورت گرفته‌است.

در تقسیمات کشوری سال ۱۳۸۳ استان پهناور خراسان به سه استان تقسیم گردید و استان خراسان رضوی یکی از این ۳ استان است. مساحت این استان ۱۱۸۸۵۴ کیلومتر مربع بوده که از این نظر پنجمین استان کشور است.

خراسان رضوی از ۲۵ شهرستان و ۶۵ بخش تشکیل شده است

 

رفتن به استان

با هواپیما

فرودگاه بین المللی مشهد

فرودگاه سبزوار

فرودگاه سرخس

باقطار

شما با قطار از ترکیه و شهرهای دیگر می توانید به استان خراسان رضوی بروید

خط راه آهن تبریز- تهران - مشهد - سرخس در این استان گذر می کند 

خط راه آهن مشهد - بافق -بندرعباس نیز به این استان می آید

خط راه آهن مشهد - هرات نیز در این استان است که تاکنون مسیر مشهد - خواف آماده است

از ترکمنستان

روزانه از مشهد به سرخس قطار موجود است این قطار بیشتر نمی رود و خط تغییر میکند از آنسو از عشق آباد و مرو می توانید به این منطقه برسید

با اتوبوس

از شهرهای مختلفی برای این استان اتوبوس وجود دارد این استان بیشترین زائر را در سراسر ایران دارد این استان مقصد زیارتی بسیاری از شیعیان جهان است

از افغانستان

بصورت روزانه از هرات به مشهد اتوبوس حرکت می کند از هرات حرکت می کنید به اسلام قلعه می رسید و به مرز دوقارون می آیید و از آن به مشهد این جاده توسط ایران ساخته شده و امن گزارش می شود

از ترکمنستان

از عشق آباد به سمت مشهد اتوبوس حرکت می کند

با اتومبیل

شما با اتومبیل نیز می توانید وارد این استان بشوید مهمترین مسیرها

از شرق از طریق مرز سرخس و از هرات به مرز دوقارون و به مشهد جاده مناسبی که توسط ایران احداث شده است

از غرب از طریق بجنورد - شیروان - قوچان و بزرگراه تهران - سمنان - مشهد

از شمال از عشق آباد به مرز گودان در طرف ترکمنستان و مرز باجگیران در طرف ایران به قوچان

از جنوب از مسیر بیرجند - قائن - گناباد

از تهران تا شهر مشهد حدود 892 کیلومتر راه است

از تهران تا شهر سرخس حدود 1079 کیلومتر راه است

از کرمانشاه تا شهر مشهد حدود 1412 کیلومتر راه است

از قم تا شهر مشهد حدود 1048 کیلومتر راه است

از ارومیه تا شهر مشهد حدود 1786 کیلومتر راه است

از رشت تا شهر مشهد حدود 1217 کیلومتر راه است

از تبریز تا شهر مشهد حدود 1489 کیلومتر است


نقاط دیدنی

آرامگاه فردوسی: بنایی است که در سال ۱۳۱۳ هم‌زمان با جشن هزاره فردوسی در توس نزدیک مشهد به یاد ابوالقاسم فردوسی افتتاح شد.

مجموعه فرهنگی باغ آرامگاه فردوسی در فاصله بیست کیلومتری شهر مشهد به طرف قوچان راه دو طرفه می‌شود و یکی از این راه‌ها در جهت شمال به وسیله بلواری به نام پردیس به طول ۷ کیلومتر به باغ آرامگاه حکیم ابوالقاسم فردوسی می‌رسد در مسیر و پیش از رسیدن به آرامگاه حکیم فردوسی از کنار شهر تاریخی تابران زادگاه امام محمد غزالی عبور می‌کنید و پس از آن از کنار بقعه تاریخی هارونیه گذر خواهید کرد. می‌توانید با گذر از ضلع شرقی باغ و آرامگاه حکیم و طی ۲۸ کیلومتر مسافت در جاده آسفالته‌ای که نهایتا به جاده فعلی مشهد - کلات نادری ختم می‌شود به روستای پاژ زادگاه حکیم فرزانه توس برسید این روستا در حال حاضر بسیار محقر و مخروبه‌است و از سوی تازیان فاز نامیده می‌شود. بنا بر شواهد باستان شناسی این منطقه توس تاریخی است که در دوره اساطیری به دست توس پهلوان ایرانی بنا گذاشته شد. سراینده حماسه‌های بزرگ ایران نیز در همین نقطه به خاک سپرده شد. در سال ۱۳۰۳ هم‌زمان با برپایی جشن هزاره فردوسی قرار شد تا آرامگاه فردوسی به همت انجمن آثار ملی ساخته شود.

انجمن با جمع اوری اعانه از مردم کارهای آماده سازی برای ساخت بنایی در خور حکیم توس را آماده کرد. برای آغاز ساختمان باید محل دقیق مدفن فردوسی مشخص می‌شد. نخستین منبعی که از مدفن حکیم توس نام برده در چهار مقاله نظامی عروضی بوده که آن را جایی نزدیک، دروازه رزان توس در محل باغ خانوادگی او ذکر کرده بود.

در اردیبهشت سال ۱۳۰۵ ارباب کیخسرو شاهرخ برای تعیین مکان دقیق مدفن فردوسی راهی توس شد. با تحقیقات به عمل آمده مشخص شد باغ حاج میرزا علی قائم مقام نایب التولیه است. با همکاری مقامات استان سراسر باغ کاووش شد و در باغ تختگاهی یافتند که طولش شش متر و عرضش پنج متر بود و مدفن حکیم توس بود.

آرامگاه عطار نیشابوری : فریدالدین عطار نیشابوری شاعر و عارف نامی ایران در حدود سال ۵۴۰ هجری متولد و در سال ۶۱۸ درگذشت. آرامگاه وی در ۶ کیلومتری نیشابور هر ساله پذیرای علاقمندان به ادب و فرهنگ ایرانی است. آرامگاه عطار از بناهای دوره امیر علیشیر نوایی است و در سده نهم هجری ساخته شده است. بنای کنونی آرامگاه دارای هشت ضلع و گنبدی کاشی کاری شده و چهار در ورودی است. در نمای بیرونی آن چهار غرفه کاشی کاری شده تعبیه شده است و در وسط بقعه، قبر عطار و یک ستون هشت ترکی به ارتفاع ۳ متر وجود دارد. عطار چنانکه از نامش پیدا است، در نیشابور دکان عطاری داشت و در حمله مغول کشته شد

آرامگاه عمر خیام : درگذشت خیام را در سالهای ۵۰۹ و ۵۱۷ نوشته اند. آرامگاه وی در باغی که در زمان وی در محله شادیاخ نیشابور بوده‌است؛ قرار دارد و این آرامگاه همان جایی است که به قول نظامی عروضی هر بهار در آن گل افشانی می‌شده است
به گفته جواد زاده (۱۳۸۰)، مساحت باغ خیام بیست هزار متر مربع و طول بنای یادبود مشبک آن ۱۸ متر است و اطراف آنرا کاج های همیشه سرسبز احاطه کرده اند. در کتیبه های لوزی شکل و کاشی کاری شده بنای یادبود خیام، به خط عبدالرسولی رباعیاتی از خیام خوشنویسی شده است. باغ آرامگاه خیام که از باغ های دیدنی می‌باشد دارای مجموعه‌ای از کتابخانه، موزه و مهمانخانه است و در ورودی آن تندیس زیبایی از وی نصب شده است.طراح و معمار آرامگاه خیام هوشنگ سیحون بوده‌است.
 

آبشار اخلمد
آبشار رودمعجن
آتشکده آذربرزین‌مهر
آرامگاه کمال‌الملک
آرامگاه لقمان
آرامگاه نادرشاه
آستان قدس رضوی
بارگاه امام رضا
مزار شیخ احمد جامی
بند نادری
دهکده چوبین نیشابور
غار مغان
کوهسنگی
مسجد گوهرشاد
موزه قوچان
رباط شرف
دریاچه بزنگان
میل اخنگان
 

 

   تبلیغات

Welcome to Persian Portal TOURISM.COM

We  help you to  have best advertisement in world.

for advertisement contacts to info [at] pptourism.com

خراسان رضوی

 

  بردسکن

  بجستان

  تایباد

  تخت جلگه

  تربت جام

  تربت حیدریه

  چناران

  جغتای

  جوین

  خلیل آباد

  خواف

  درگز

  رشتخوار

  زاوه

  سبزوار

  سرخس

  فریمان

  قوچان

  طرقبه و شاندیز

  کاشمر

  کلات

  گناباد

  مشهد

  مه ولات

  نیشابور

 

 

تورهای خراسان رضوی

 

 

 

 

 

 

مراکز اقامتی

 

 

 

 

 

 

رستوران ها و مراکز تفریحی

 

 

 

 

 

 
 

Copyrights 2009 PPTOURISM.COM All rights reserved.