خانه     ایرانگردی      جهانگردی      خدمات      درباره ما      تماس با ما

 

تصاویر

 

قلعه پرتغالی ها - قشم
كاروانسراى تاريخى بستک
سد تارخی کوخرد - سد بز

معبد هندوها
دوگنبدان کوخرد
نمایی از درون موزه آب-بندرعباس

کاروانسرایی در کوخرد هرمزگان

آب گرم گنو

جنگلهای حَرّا - قشم
 
 

ایرانگردی

 

آذربایجان شرقی

  آذربایجان غربی

  اردبیل

  اصفهان

  ایلام

  بوشهر

  تهران

  چهارمحال و بختیاری

  خراسان شمالی

  خراسان رضوی

 خراسان جنوبی

  خوزستان

  زنجان

  سمنان

  سیستان و بلوچستان

  فارس

  قم

  قزوین

  کردستان

  کرمانشاه

  کرمان

  کهکیلویه و بویراحمد

  گیلان

  گلستان

  لرستان

  مرکزی

  مازندران

  همدان

  هرمزگان

  یزد

 

 هرمزگان

 

معرفی

استان هُرمُزگان نام یکی از استان‌های کشور ایران است. این استان در جنوب ایران و در شمال تنگه هرمز قرار دارد. کرانه‌های این استان در شرق بر دریای عمان و در غرب بر خلیج فارس قرار دارند.

بعضی از جزیره‌های مهم هرمزگان عبارت‌اند از قشم، کیش، ابوموسی و لاوان.

استان هرمزگان دارای ۱۱ شهرستان، ۲۳ شهر، ۳۳ بخش و ۷۱ دهستان و ۲۱۷۰ آبادی دارای سکنه‌است و بنا به سرشماری بعمل آمده در سال ۱۳۷۵ جمعیت استان هرمزگان ۱۰۶۲۱۵۵ نفر می‌باشد.

استان هرمزگان در حدفاصل بین مختصات جغرافیایی ۲۵ درجه و ۲۴ دقیقه تا ۲۸ درجه و ۵۷ دقیقه عرض شمالی و ۵۳ درجه و ۴۱ دقیقه تا ۵۹ درجه و ۱۵دقیقه طول شرقی از نصف النهار گرینویچ واقع شده‌است.این استان حدود ۶۸هزار کیلومتر مربع مساحت دارد که از این نظر هشتمین استان کشور می‌باشد

 

رفتن به استان

با هواپیما

استان هرمزگان دارای چند فرودگاه است

فرودگاه بین المللی بندرعباس به غیر از شهرهای داخلی از شهرهای دیگری در منطقه مانند دبی نیز پرواز مستقیم دارد

فرودگاه بین المللی کیش واقع در جزیره کیش این جزیره توریستی که برای ورود اتباع خارجی ویزا هم نمی خواهد به غیر از شهرهای داخلی از دبی نیز پرواز مستقیم دارد

فرودگاه بین المللی قشم

فرودگاه بندر لنگه

فرودگاه جزیره لاوان

فرودگاه جزیره تنب بزرگ

اگر برای پرواز به بندرعباس یا جزیره کیش پرواز مستقیمی گیر نیاوردید می توانید به فرودگاه بین المللی شهر لار در استان فارس بیایید و ادامه مسیر که کوتاه نیز هست یا با وسایل نقیله زمینی و یا با هواپیما به مقصد بروید همچنین از فرودگاه لامرد فارس نیز می توان همچین استفاده ایی داشت اما مسیر کمی طولانی تر می شود

با قطار

هر روز قطار از مناطق مختلفی به بندرعباس می آید شما از مشهد و تبریز و یا ساری نیز می توانید به بندرعباس بیایید البته خط باید عوض کنید گفته می شود قطار هایی که از تهران به بندرعباس حرکت می کند قابلیت حمل اتومبیل شخصی شما را نیز دارد

شما اگر از اروپا می خواهید به وسیله قطار به بندرعباس و کیش بروید می توانید به استانبول بیایید و با قطاری مستقیم به تهران و سپس به بندرعباس بروید اما این سفر زمان زیادی را از شما خواهد گرفت ولی در ازای آن شما همه نوع اقلیمی را در مسیر خود طی خواهید کرد

با کشتی

شما با کشتی از دبی و شارجه می توانید به بندر عباس ، بندرلنگه و جزیره کیش بروید شرکت ولفجر ایران مسیر های رفت و برگشتی میان مناطق ایرانی با دبی و شارجه دارد

با اتوبوس

از شهرهای مختلفی برای این استان اتوبوس وجود دارد

خصوصا از تهران

با اتومبیل

شما با اتومبیل نیز می توانید وارد این استان بشوید مهمترین مسیرها

از شرق از مسیر کنارک - بندر جاسک

از غرب از مسیر بندر عسلویه - گاوبندی

از شمال از کرمان مسیر کهنوج و منوجان به میناب و دهباز و سیرجان - حاجی آباد و از فارس مسیر داراب - حاجی آباد و لار -بستک

نقاط دیدنی

 کاروانسرای بستک:واقع در شهر بستک در بخش مرکزی شهرستان بستک در غرب استان هرمزگان ، یکی از آثار تاریخی و از نقاط دیدنی استان هرمزگان در جنوب ایران است.

کاروانسرای بستک (کاروانسرا) سر پناهی واسترا حتگاهی در مسیر جاده بازارگانی لار ، بندر لنگه به بندر عباس بوده‌است. این کاروانسرا دارای حیاط مرکزی بوده و در اطراف اصطبل‌ها،استراحت گاه‌ها قرار داشته بوده‌است، کاروانسرا در دو ضلع شمالی وجنوبی ودر ورودی ایوان ختم می‌شده‌است. این بنای تاریخی سازه‌ای سنگی با مصالح گچ و اندودهای ساروجی است که بنیان کاروانسرا را تشکیل داده‌اند. این کاروانسرا در زمان دوره قاجاریه ساخته شده و با شماره ثبت ۲۲۳۳ در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده‌است. ‪ این اثر تاریخی در شهرستان بستک و در مسیر راه بازرگانی شیراز لار بندرلنگه به بندر عباس واقع شده‌است.

عمارت کلاه‌فرنگی: واقع در بخش مرکزی شهرستان بندر عباس و یکی از نقاط دیدنی استان هرمزگان در جنوب ایران است.

این بنا گمرک قدیمی و تاریخی شهر بندرعباس و محل تجارتخانه داخلی و خارجی بوده‌است ومربوط به دوره صفویه می‌باشد. این عمارت در مجاورت اسکله قدیمی بندرعباس در بلوار طالقانی قرار دارد. از آنجا که این عمارت از معماری‌اروپایی‌آن دوره تأثیر گرفته‌، مثل تعداد زیادی از عمارات دوره قاجاریه به‌عمارت کلاه فرنگی معروف است

 
معبد هندوها: که در شهر بندرعباس واقع شده، در سال ۱۳۱۰ هجری قمری، در زمان حکومت محمد حسن‌خان سعدالملک احداث شده‌است. اساس ساختمان این معبد عبارت است از یک اتاق چهارگوش میانی که بر روی آن گنبدی قرار گرفته‌است. سبک معماری این گنبد را مقرنس‌های پیرامونی آن نه تنها از دیگر گنبدهای موجود در سواحل خليج فارس ، بلکه از گنبدهای سراسر ایران متفاوت می‌سازد. طرح این بنا کاملاً از معماری معابد هندی متإثر است. این معبد از جمله نشانه‌های معدود تاریخی بندرعباس است که توجه هر تازه واردی را به خود جلب می‌کند و امروزه در کنار یکی از خیابان‌های اصلی شهر قرار گرفته‌است این معبد یکی از آثار منحصر به فردی است که از سوی پولدارهای شهری به نام شیکار پور در غرب هند ساخته شد و در سال ۱۳۴۴ هـ ‎/ ش که بندرعباس را ترک کردند، بت‌هایی که در معبد و در طاقچه محراب بود نیز با خود بردند و این بنا کم‌کم مخروبه شد تا این که از طریق سازمان میراث فرهنگی در چند نوبت تعمیر اساسی شده‌است

 

موزه آب:موزه آب یا ( موزه آب بندر عباس ) نام یکی از مناطق تاریخی استان هرمزگان است. این موزه در بخش مرکزی شهرستان بندر عباس در استان هرمزگان قراردارد و یکی از نقاط دیدنی استان هرمزگان در جنوب ایران است. این موزه یکی از زیر مجموعه‌های خیابان ۲۲ بهمن شهر بندر عباس است، وقدمت آن به دورهٔ صفویه می‌رسد.
موزهٔ آب به سبک زیبایی بازسازی شده و در آن: أنواع کوزه (جهله) ، أنواع خمرهٔ آب به نام (کروش) ، خمره‌های سنگى (موو) یایهٔ مشک (مشک تروز)، وتصاويری از ظروف آب و گاو چاه ، و چاه چرخ گاوی به نمایش گذاشته شده‌است. این موزه محل مناسبی برای شناخت آثار و ابنیه‌های تارخی در زمینه‌های مختلف مربوط به آب است. ایجاد و راه اندازی موزه آب یکی از راه‌های ارائه و نمایش تلاش و سخت کوشی انسان در حفر چاه‌های آب و قنات ، و همچنین حفظ ارزش این میراث کهن ، نگهداری و شناساندن ابزار و اشیاء مربوط به حفر آن می‌باشد.


دوگنبدان : آرامگاه یا بارگاه ( دو گنبدان ) علماء کوخرد نام یکی از اماکن زیارتی در نزدیکی دهستان کوخرد واقع در بخش کوخرد در شهرستان بستک در غرب استان هرمزگان و یکی از نقاط دیدنی استان هرمزگان در جنوب ایران است. این بنای تاریخی در سمت جنوب جاده بستک به بندر لنگه واقع است.

این آرامگاه در میان گورستان دهستان کوخرد و در هزار متری غرب دهستان کوخرد واقع شده‌است. محل آن سیصد متر از محله تازه‌بنیاد دهنو کوخرد فاصله دارد ,و در جنوب گود میان ده قرار دارد. در لهجه محلی به آرامگاه زیارت گفته می‌شود

کاروانسرای کوخرد: کوخرد یکی از قـدیمی تـرین مناطقی است که با فرهنگ غنی وآثـار به جامانده از گذشتهٔ خود، از دیر باز مورد توجه خاص وعام بـوده کـه در مسیر عـبـور کاروان هـای بازرگانـی و تجاری قـرار داشته‌است.یکی از توقف گاه‌های مهم واصلی این بازرگانان کاروانسرای واقع در مرکز شهر بوده.ایـن کاروانسرا از مـهـمـتـرین یـادگـارهـای گرانـقـدر مـعـمـاری دهستان کوخرد سیبه بعد از مسجد ((جامع قبله)) بوده، که رونقی خاص به این منطقه می‌بخشیده‌است. متاسفانـه این اثر بـزرگ مـعـمـاری را مانند مسجد جامع قبله خراب کردنـد. ناگفته نمانـد که از بین تمام کاروانسراهـا، کاروانسرای کوخرد بزرگ‌تر وزیباتـر از بقیه بـوده، بخاطـر مـوقعیت خاص دوران آن زمان. کاروانسرا شامل ۸ اتاق بزرگ وکوچک بوده و ۲ باب ((دروازه)) اصلی وفـرعـی داشته‌است. دروازه اصلـی رو بطـرف قبلـه و دروازه فـرعـی رو بطـرف دریا (جنوب) باز می‌شده. بالای دروازه اصلـی کاروانسرا طاق مجـللی، هـلالـی شکل بلندی قـرار داشت کـه جـلـوه خـاصـی بـه دروازه و کاروانسرا داده بـود.

پنجشنبه‌بازار میناب:پنجشنبه‌بازار میناب بازاری تاریخی در بخش مرکزی از توابع شهرستان میناب در استان هرمزگان و یکی از نقاط دیدنی استان هرمزگان در جنوب ایران است.

این بازار در مرکز شهر میناب قرار دارد . از یک سو به بازار می‌رسد و از سوی دیگر به میدان اصلی شهر متصل می‌گردد . این بازار محل عرضه صنایع دستی و تولیدات سنتی و خانگی است . در این بازار انواع حصیر ، ظروف حصیری ، سفال ، لوازم دوخت لباس ، پوشاک زنان ، برقع ، ماهی و انواع مواد غذایی عرضه می‌گردد .
 


آب گرم گنو : چشمه آب معدنی گنو در فاصله ۳۴ کیلومتری شمال شرقی شهر بندرعباس واقع در بخش مرکزی شهرستان بندر عباس و یکی از نقاط دیدنی استان هرمزگان در جنوب ایران است.

این چشمه آب معدنی در کناره راه بندرعباس به سیرجان واقع شده‌است. این چشمه در دره ای قرار دارد که کوه گنو و ارتفاعات سخت آهکی‌اش از شمال و جنوب آن را در بر گرفته است.

از آب این چشمه، جهت آبیاری نخلستان و استحمام استفاده می‌شود. آب چشمه گنو از دسته آبهای گوگردی خیلی گرم، کلر و سولفات، کلسیک گوگردی محسوب می‌شود.

این چشمه دو استخر زنانه و مردانه نسبتاً بزرگ دارد که به تأسیساتی مانند چندین رواق کوچک برای استراحت و اقامت مسافران، محل فروش نوشیدنی و غیره تجهیز شده‌ است. محوطهٔ اطراف چشمه پر از درختان نخل زیبا و سبز است. پساب این چشمه پس از خارج شدن از استخرها مانند رودخانه کوچکی پس از طی چند کیلومتر با آب نسبتاً‌ زیادی به صورت آبشار کوچکی به پایین سرازیر می‌شود.

سد تاریخی کوخرد : سد بُز نام سدی است تاریخی در جنوب شرقی کوخرد و در مشرق تنب جلالی ، از توابع بخش کوخرد شهرستان بستک در غرب استان هرمزگان، ویکی از آثارهای تاریخی و از نقاط دیدنی استان هرمزگان در جنوب ایران به شمار مى آيد. این سد در شمال کوه خآب و در جنوب رودخانه مهران واقع می‌باشد.آب این سد به سوی نخلستان‌های باغ زرد و مزاجان و بک احمد و بشکرو و جابر لوز می‌رسیده است. در زمان آبادانی سد این مناطق را آبیاری می‌نموده‌است. از این سد آثاری در دهانه دره بست گز باقی مانده‌است. در زمانى بسیار دور منطقه أی آباد وپر رونق بوده است، و نخلستان‌های گسترده أى داشته بوده است، که از آب این سد آبیاری می‌شده‌است. ولی بعلت شکسته شدن سَد بُز درسال ۱۳۰۱ هحری قمری تقریباً تمام نخلها می‌میرند وقمست کمی از نخلهای باغ زرد باقی مى ماند.

 
جنگل‌های حَرّا : جنگل‌های حَرّا در حوالی جزیره قشم، بندرپل، جزیره هرمز و بندرخمیر مجموعه‌ای از درختان سر سبز حرا به چشم می‌خورد که با آبراهه‌هایش با پرندگان زیبا و طبیعت بکر وحشی اش از منابع توریستی و دیدنی استان می‌باشد . و هر ساله افراد زیادی را برای تماشا به سوی خود جلب می‌کند . ويكى از نقاط دیدنی استان هرمزگان در جنوب ایران است.


شهرسیبه:شهرسیبه (کوخرد) یکی از شهرهای باستانی شهرستان بستک در غرب استان هرمزگان در جنوب ایران واقع شده‌است. این شهر تاریخی (ساسانی) در بخش کوخرد واقع می‌باشد.

سرزمین کوخرد که در زمان زرتشتی بنام شهرسیبه معروف بوده‌است بیش از پنج هزار سال قبل از اسلام تاریخ دارد و سرزمینی آباد و پر رونق بوده‌است
 

بازاربستک:معروف به ( مجموعهٔ بازار بستک ) واقع بخش مرکزی شهرستان بستک در غرب استان هرمزگان ، یکی از آثارهای تاریخی و از نقاط دیدنی استان هرمزگان در جنوب ایران است.

شامل سه بازار است که قدمت آن به دوره صفویه و قاجاریه می‌رسد . این بنا در سال ۱۲۹۵ هجری قمری به همت استاد عبدالله مینابی معروف به حاجی استاد ساخته شده‌است
 

تپه مارو : تپه مارو یا ( تپه خیرآباد ) نام یکی از مناطق تاریخی استان هرمزگان است. این تپه در بخش مرکزی شهرستان رودان در استان هرمزگان قراردارد و یکی از نقاط دیدنی استان هرمزگان در جنوب ایران است. تپه مارو یا تپه خیرآباد در نزدیکی قلعه کمیز واقع می‌باشد، در این تپه ودر دوران گذشته محل دفن مردگان و اشیای گران قیمت بوده‌است. گفته می‌شود به دلیل وجود اشیای گران قیمت در این مکان، در نامکذاری این تپه از نام مار استفاده شده تا مردم جرأت نزدیک شدن به آنجا را نداشته باشند. هم اکنون به جایی باستانی تبدیل شده‌است، ویکی از مناطق گردشگری شهرستان رودان می‌باشد.

قلعه‌های پرتغالی‌ها:قلعه‌های پرتغالی‌ها تقریباً در بیشتر مناطق حاشیه خلیج فارس وجود دارد، در بندر قشم، کنگ، در عمان، در رأس الخیمه، در قشم، در جزیره هرمز، وجاهای دیگر. این قلعه‌ها با پلان چهار ضلعی نامنظم، دارای دیوارهای به قطر حدود ۳/۵ متر و برج‌هایی به ارتفاع حدود ۱۲ متر در چهار گوشه قلعه‌است. قلعه پرتغالی‌های قشم شامل انبارهای اسلحه، آب انبار بزرگ، اتاق‌های سرباز خانه، زندان، کلیسا، مقر فرماندهی، تالار است. کلیسای بعضی از این قلعه‌ها، دارای دو ردیف ستون‌های سنگی دایره‌ای شکل با قوس‌های زیبایی از سنگ‌های مرجانی تراش خورده‌است. قلعه‌های پرتغالی‌ها یکی از نقاط دیدنی استان هرمزگان است

 

قلعه لشتان:قلعه لشتان نام قلعه‌ای است بر فراز کوه شاهینکوه در بخش مرکزی شهرستان بندر لنگه و از نقاط دیدنی استان هرمزگان در جنوب ایران است. قلعه لشتان در شش کیلومتری شمال شرقی شهرستان بندر لنگه ودر شمال روستای بارچاه واقع شده‌است.

محله باستانی سورو: واقع در شهر بندر عباس در بخش مرکزی از توابع شهرستان بندر عباس در استان هرمزگان و یکی از نقاط دیدنی استان هرمزگان در جنوب ایران است.

محلهٔ سورو در غرب شهر بندرعباس قرار دارد . از این محله سکه‌های متعددی مربوط به دوران مختلف به ویژه دوران ساسانی ، صفویه و قاجاریه به دست آمده‌است که اکنون در موزه بندرعباس نگهداری می‌شود . از سکه‌های مشکوفه چنین بر می‌آید که ملوک هرمز صاحب ضرابخانه بوده‌اند و به غیر از مسکوکات مس و نقره ، مسکوکات طلا هم ضرب می‌کرده‌اند . درسال ۱۹۲۵ ، تعداد ۶۴ سکه طلا ضرب ملوک هرمز و جرون در قریه گودو کشف شده‌است
 

حمام خانی بستک
حمام سیبه
جزیره کیش
ترنه
حمام گله‌داری
پاراو کوخرد
لنج‌سازی بندر کنگ
مسجد جامع دلگشا
خانه فکری
مسجد گله‌داری
منطقه حفاظت شده گنو
قلعه مغویه
سد بست گز
سد جابر
سد شمو
سد جاوید
مسجد جامع
مجموعه برکه های باران هرمزگان
موزه مردم شناسی
اسکلهٔ قدیم
خانه گله داری
پل لاتیدان
قلعه هزاره
مسجد خداداد
مسجد غیاث
قلعه حاجی آباد
غار خربس
قلعه لافت
چاههای لافت
شهر باستانی حریره
قلعه فین
خانه گلبتان
قلعه لارک
قلعه سیبه
مسجد بازارمساح
مسجدافغان
قلعه تاريخي جزيره قشم
برکه دريا دولت
گنبد سرخ
سد بالاتل
خانه احمدی
قلعه خمیر
قلعه هرمز
اسکله باستانی بندر لافت
تپه کولغان قشم
محله باستانی سورو
زیارتگاه بی‌بی‌مریم
زیارتگاه خواجه خضر
زیارتگاه خضر و الیاس
عمارت تلگرافخانه
مسجد ملک بن عباس
امام‌زاده امیر دیوان
كاروانسراى كوردان
امامزاده سيد مظفر
امامزاده شاه محمد تقی
چهار طاقي يا مکتب خانه
مدرسه شريعتي
خانه زعفرانيه
خانه جري پولاک
ارتفاعات وقله ها
پناهگاه حيات وحش جزيره شتور
شهر قديمى خربز
صنايع دستي
موزه بزرگ استان
آب انبار بي بي
آب انبار خربر
امام‌زاده سید کامل
حمام شهر قديمي حيره
اسكله باسعيدو
زیارتگاه شیخ اندرآبی
دخمه و گورستان جاسک
بقعه شیخ برخ اسود
اتاق‌هاي ساساني
مسجد منبر كهنه
مسجد جامع بندرعباس
مسجد ناصری
مسجد دژگان
سد دم قشم
امامزاده سید سلطان محمد
زیارتگاه شاه قطب‌الدین حیدر
قلعه کمیز
قلعه دختران
شاه شهيد
سد پي پشت
ساختمان شيخ عبدالرحمان
رودخانه بهمدي
شاه شهيد
دژ پرتغالي‌هاي جاسک
مسجدهاى قشم
منطقه باد افشان
گردشگاههای رودان
قبرستان گبرها
گو آهن
مسجد لُوز
دره چاهكوه
مسجد شیخی
بنگلهٔ بستکی
مسجدكُوِردان
مسجد سلطان العلماء
بازارمساح
سد شماره یک جناح
لاورها و تفریح‌گاه‌های اطراف جناح
قلعه قلات جناح
چاه سنگی دوک جناح
مسجد چالهٔ کوخرد
قلعه ایلود
مسجدخالدی لنگه
مسجدجامع قشم
مسجد توران شاه
قلعه کوهیج
مسجدبربار
قلعه دیده‌بان
مسجدبرخ
مسجدکوشه
قلعه قلات
قلعه جناح
قلعه فتويه
مسجد جامع بستک
كاروانسراى بهر ترک
كاروانسراى کمبرده
كاروانسراى بون كوه
کاروانسرا
كاروانسراى مهران
كاروانسراى بلدنگ
كاروانسراى او شيرينو
كاروانسراى كوردان
کاروانسرای لَردِ محیا
کاروانسرای حیدر آبادی
كاروانسراى سه نخود
كاروانسراى نيمه
كاروانسراى گاگُلَکى
پل آبنما رودان
کلات گیوری - پاکوه رودان
قلعه آماج
قلعه توصیله
آسیاب دومن
کریکی

پیش شماره تلفن:0764

 

   تبلیغات

Welcome to Persian Portal TOURISM.COM

We  help you to  have best advertisement in world.

for advertisement contacts to info [at] pptourism.com

هرمزگان

 

  صفحه ویژه جزیره کیش

  ابوموسی

  بندعباس

  بندر لنگه

  جاسک

  حاجی آباد

  رودان - دهبارز

  قشم

  میناب

 

 

تورهای هرمزگان

 

 

 

 

 

 

مراکز اقامتی

 

 

 

 

 

 

رستوران ها و مراکز تفریحی

 

 

 

 

 

 
 

Copyrights 2009 PPTOURISM.COM All rights reserved.